Saturday, May 17, 2008

Comparing Prices - Cereal

As I am beginning to really notice the inflationary prices, I thought it would be wise to take a look at what I was buying in the supermarket and compare prices. I started off by looking at breakfast cereals. I have calculated the price per 100g of product to make a fair comparison and I have compared the top brand with the shop own brand where I can. All prices are taken from the Tesco website.

Kelloggs Corn Flakes - £0.34
Tesco Value Corn Flakes - £0.13

Weetabix - £0.32
Tesco Weetabix - £0.27

Bitesize Shredded Wheat - £0.22

Sugar Free Alpen Museli - £0.25
Tesco Museli Sugar Free - £0.14

Ready Brek - £0.24
Tesco Hot Oat Cereal - £0.19

Quaker Oats - £0.14
Tesco Oats - £0.06

I knew that oats were cheaper but I didn't realise that the difference would be so massive. I normally eat Weetabix or shredded wheat. Assuming I eat the same weight of oats as I would these cereals - I could save £0.20 a day. It doesn't sound much but that could add up to £73 a year and if I can get the whole family to swap over that saving could triple to £219.

4 comments:

Melbel said...

Whoa, whoa, whoa.

After reading this article I was like "cereal cannot be that inexpensive" so I looked up the cost of cereal in the UK on the Sainsbury website (found it in Google search)

Anyway, I found a box of cereal which appeared to be brand name. It was called Shreddies or something. I'm guessing it's shredded wheat. It was 1.84 in UK Pounds.

This is totally unfair, 1.84 is 3.60 in US currency.
Here in the US we cannot get a brand name cereal in a box that size for under $5.

Cereal is really expensive over here so we really watch what we buy in the cereal aisle.

Melbel said...

Water is a big problem here in the US. Some places have a water shortage, especially in Georgia and California (and places in the desert.) I live my a large body of fresh water so we haven't experienced any major problem. We aren't allowed to water our lawn on certain days though.

When washing dishes by hand, don't let the water run while rinsing. Fill one sink with wash water and the other with rinse water.

Keep a pitcher of water in the refrigerator instead of running the tap for cold drinks, so that every drop goes down you not the drain.

We're more likely to notice leaky faucets indoors, but don't forget to check outdoor faucets, pipes, and hoses for leaks.

Time your shower to keep it under 5 minutes. You'll save up to 1000 gallons a month.

Designate one glass for your drinking water each day. This will cut down on the number of times you run your dishwasher.

Soak your pots and pans instead of letting the water run while you scrape them clean.

Turn off the water while you brush your teeth and save 4 gallons a minute. That's 200 gallons a week for a family of four.

Rachel said...

Wow that is amazing with regards to the cereal prices. Here I see it as a cheap food - if you buy the right ones! BTW shreddies is not shredded wheat it is a similar whole wheat cereal in small pieces but has added sugar, which shredded wheat does not.

I bought 2 bags of porridge oats when I was shopping just now. I also bought cheaper brands of cleaning products but didn't manage to convince my husband to buy cheaper bread.

Rachel said...

The water saving tips are great. I should remember them from when we were being careful to preserve water last summer when the supply was contaminated. I really should use the same cup for tea all day instead of using a new one - that would save about 4 cups. I wash everything in the dishwasher and I wonder if I did the pans by hand whether that would help. I do have very quick showers and turn off the tap when brushing my teeth. We have one dripping tap but we have had the washer replaced and it has started dripping again. I think it needs a new tap but I will wait until i get the whole bathroom done.